Charakteristika irského tance

Irský tanec se dělí na dva typy; společenský a moderní step dancing, který lze vidět na soutěžích, tanečních show a kterým se zabýváme i my.

Moderní step dancing

Irské stepky

Lze tančit buď v měkkých botách (soft shoes) nebo v tvrdých botách - stepkách (hard shoes). Všechny irské boty jsou vyrobeny z černé kůže. Zatímco dámské soft shoes připomínají baletní piškoty s výrazným šněrováním, pánské boty mají podpatek. Co se týče stepek, jsou pro obě pohlaví stejné. Mají vysoký podpatek a dřevem podbitou špičku.

 

Tanec v měkkých botách se, především u dam, vyznačuje lehkostí a elegancí, vysokými skoky a rychlými švihy nohou. Step je naopak dynamický a hlavní roli v něm hraje preciznost úderů a synchronizace tanečníků. U obou typů tance je obvyklý pohyb jen dolní poloviny těla, ačkoli v moderních show můžeme vidět i zapojení rukou pro zvýšení atraktivity.

Tento typ tance se stal mezinárodně populární v devadesátých letech díky irským show Riverdance a Lord of the Dance.

Každý, kdo chce tancovat irský tanec, byť jen step, musí projít kurzem tance v měkkých botách. Je to zásadní pro pochopení základních kroků a rytmu irské hudby. Takový kurz vám ve Zlíně nabízíme.

Společenský tanec

Společenský tanec se dělí na setové tance a ceilí tance. Ty můžeme vidět u skupin dvou až šestnácti tanečníků. Tyto typy vycházejí z tradičních tanců, časté je střídání tanečních partnerů a opakování krokových sekvencí. Se společenskými tanci se můžeme nejčastěji setkat při večerních akcích, hlavně pak za doprovodu živé hudby.